Moji psi

Richard Lví srdce, pudl (oficiálně Demi Harlekin de Tarouca)

(1996 – 2012)KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Poprvé mi byl pes svěřen do ruky v mých 10 ti letech. Byl to rodinný pudl Riči, kterému se vůbec nelíbilo, že by mě měl poslouchat a dával mi to náležitě najevo. Tehdy mu byly dva roky a vydrželi jsme společně trénovat 1 rok. Přes všechny překážky se nám podařilo složit zkoušky ZOP (zkouška ovladatelnosti psa) a měli jsme slušně našlápnuto na ZUP1 (zkouška upotřebitelnosti psa). S Richardem jsme se znovu daly dohromady když zestárnul a tak u mě strávil poslední 3 roky života.

Ara, německý ovčák (Arabela)

(? – 2007)

Vzhledem k tomu, že jsem docházela na cvičák, kde se trénovali především obrany a poslušnost, začala jsem udolávat rodiče s prosbami o německého ovčáka. Na zkoušku, aby se vidělo, jestli o sportovní kynologii mám skutečně zájem, mi máma poučila Aru. Ara byla fena německého ovčáka z útulku. V té době (rok 1999) jí bylo asi 5 let a byla to fena ostrá jako břitva J Všichni figuranti se nás báli, mimo jiné proto, že jsem nebyla schopná Aru během obran udržet. Společně jsme složily horko těžko ZM (základní minimum) a byly za to šťastné.

Faty, německý ovčák (Falka Klodo od skály)

(3.6.2000 – květen 2012)

_dogs1Dne 4.6.2000 se narodila štěňata německých ovčáků, z nichž jedno byla moje Fatyna. Fatka, byla můj první, opravdu vlastní pes! Fatka, navzdory mému nadšení, se ukázala jako štěně bez elánu, bez chuti k jídlu a se silným nezájmem o vše. Přes všechny problémy jsme si k sobě po čase našly cestu a následujících 12 let jsme byly opravdové přítelkyně. S Fatkou jsem dělala sportovní kynologii, tzn. stopa, poslušnost, obrany. Postupně jsme se dopracovaly na slušnou úroveň a v roce 2004 vyrazily na první výběrové závody a poté na MČR mládeže ve sportovní kynologii. Tam jsme získaly ocení za nejlepší poslušnost.

Rok 2005 byl pro Fatku vrcholem její kariéry. V tomto roce jsme se staly absolutními vítězi MČR mládeže a dostaly pohár za fair play. Následující sezónu jsme se vyznamenaly na zahraničním poli, kdy jsme zvítězily na mládežnickém Mistrovství Rakouska. Na domácím půdě se nám tehdy uspět nepodařilo.

S Fatkou jsme společně vyzkoušely nový psí sport agility. K tomuto sportu jsem se však vrátila až v roce 2008. Fatyna už nechtěla dělat obrany a tak jsme spolu jen běhaly a jezdily na výlety. Postupně začala stárnout a já musela omezit délku našich tras a celkovou zátěž. Její důchod byl opravdu zasloužený. Falka Klodo od skály odešla v květnu roku 2012. Patří jí mé díky za trpělivost, které mě naučila, nabité vědomosti a odpuštěné chyby.

Elfí, německý ovčák (Elfie Drapa)

(nar. 13.11.2006)dita a elfie jahoda 2

Elfie patří mému manželovi Jirkovi, ale já jsem si ji přivlastnila a udělala z ní mého prvního agility psa. Elfie je pes, který dělá čest plemeni německý ovčák. Má velkou chuť do práce, je vděčná za naši pozornost a miluje svou rodinu.

S Elfinou jsem podrobněji začala poznávat taje a krásy sportu agility. V roce 2012 jsme se kvalifikovaly na EO (Evropský pohár, ekvivalent Mistrovství Evropy v Agility). To byl největší úspěch v naší běhací kariéře. Na Elfinu se vždycky pěkně koukalo, protože není obvyklé, aby NO dosahoval tak rychlých časů jako ona. Mluvím v minulém čase, protože pro pokračující problémy s ramenem a bederní páteří nebylo možné v agility pokračovat. Dnes si s Elfií užíváme společné běhání v canicross stylu a dlouhé procházky o víkendových výletech.

Pepe, trpasličí pudl (Extra Pepe Elita Triumphans)

(nar. 1.8.2011)Pepe MS

Pudlička Pepe byla zrozena k hlazení a ležení na gauči. Osud jí ale do cesty přihrál mě a tak je z ní pudl terénní a sportovní. Jak jsem již naznačila, začátky byly rozpačité. Dnes je však z Pepiny pes, který miluje běhání jako nic jiného.

Pes typu Pepiny je sakra dobrý důvod pro sebevzdělávání v oblasti chování psů. Jak takového nemakačenka přimět k rychlým pohybům a přitom ho během procesu učení nezabít… Povedlo se! Pepina je na parkuru zodpovědná a poměrně rychlá, díky tomu jsme se probojovaly do družstva české reprezentace na Mistrovství světa v Lucemburku 2014. Hned na to následoval individuální úspěch na Mistrovství republiky 2014, kde jsme skončily na druhém místě.JKS_1468 1

Uvidíme, jak se nám bude dařit dál.