V pátek odpoledne jsme se vydali na několikahodinovou jízdu směrem do Hradce nad Moravicí. Toto město se nachází asi 10 minut od Opavy. Cesta byla komplikovaná, ale my nemáme čeho litovat… V sobotu, když jsme se vzbudili v hotelu Sonáta, jsme se vydali do hotelu Belaria, kde náš trénink se Silvií probíhal. Cesta trvala pár minut a najednou jsme JI zahlídli, jak venčí psy. Vzrušením se mi sevřel žaludek. Právě mám před sebou několikanásobnou mistryni světa! A pak začal trénink.

V sobotu dopoledne jsme probírali teoreticky její stranové povely cik a cap. Dlouho trvalo, než nám Silvia vysvětlila, že jsou to hodně důležité povely, pokud chceme mít co nejrychlejší časy. Nejvíce nás překvapilo, že Silvia nebere agility jako profesionální sport a pro její psy to znamená jen další aktivitu, kterou dělají. Jinak se totiž se svými psy věnuje procházkám, učení triků, chytání disků, cvičení pozornosti, balance atd. Po celý víkend jsme na ni koukali jak zjara, protože Silvia agility vlastně vůbec neřeší, a přesto je snad nejlepší na světě. Má jasno v povelech, co po psech chce a na tom si zakládá. Nastavuje stejné podmínky na tréninku i v závodě. Učí psy uvědomovat si své tělo. Myslím, že Silvia přináší do agilit i kynologie celkově nový vítr a směr. V sobotu odpoledne nám Silvia postavila sekvenci, kterou jsme šli třikrát jinak. Pěkně jsme se zpotili, protože sekvence byly založeny na otočkách kolem bočnic a celkem jsme psy dost ,,lámali´´. Přesně nám ukázala, že díky jejímu systému výcviku bychom tyto sekvence zvládali bez obtíží. V sobotu po večeři, kterou jsme měli v ceně, nám Silvia ukázala, jak ona cvičí se svými psy na parkuru. Bylo to moc pěkné a my žasli nad lehkostí, s jakou sekvence zvládala a nad klidem, který jí provázel celý víkend. Bez její trpělivosti by nám nemohla celou dobu radit, kde stále dokola děláme chyby a nenavrhovala by nám lepší řešení.

V neděli dopoledne jsme si hned zpočátku zaběhli sekvenci zaměřenou nejenom na otočky psa kolem bočnic, ale i na práci psa u psovoda i na delší vzdálenost. Poté následoval teoretický výklad o kontaktních zónách. Silvia nám vysvětlila metodiku, jak nacvičovat 2on2off a nakousla tematiku sbíhaných zón, které úspěšně aplikuje se svými psy (veškeré vysvětlení sbíhaných zón a spoustu dalších informací naleznete na www.silvia.trkman.net). Po obědě nás čekala druhá sekvence na stejném parkuru jako ráno, ale mnohokrát těžší. Silvia stále ochotně radila a vysvětlovala a my běhali úseky, které nám dělali problém do té doby, než se nám podařily. Bohužel poté jsme museli odjet, jelikož Opava (respektive Hradec nad Moravicí) je opravdu od Lysé nad Labem daleko. V autě jsme seminář rekapitulovali a musíme uznat, že Silvia je milá, sympatická holka a rozhodně nám to něco dalo. Já osobně se pokusím se svojí borderkou vedení po parkuru určitě změnit a čeká nás spousta práce, ale agility za to stojí…