Co trénuji

V psí škole SUPERPES jsem instruktorkou tréninků agility, kurzů psí poslušnosti a individuálních lekcí výcviku psů.

Něco o mně

Jmenuji se Petra Vyplelová a narodila jsem se v květnu 1984 v Kladně. Kynologii se věnuji již od dětských let, ačkoli zpočátku pouze teoreticky – rodiče mi dlouho nechtěli psa dovolit. V roce 1995 jsem se konečně dočkala svého prvního psa. Byl to West highland white terrier Carry. S tímto psem jsem se začala aktivně věnovat kynologii. V té době však na kynologických cvičištích probíhal hlavně sportovní výcvik, takže jsem mnoho zkušeností získala sama, metodou „pokus – omyl“.

Mimo výcviku jsem začala navštěvovat i výstavy psů. V roce 1996 jsem začala vystavovat Carryho a později i naše další svěřence, kteří do rodiny postupně přibyli. Od roku 1998 se věnuji chovu a úpravě srsti psů všech plemen. V roce 2002 jsem naprosto propadla psímu sportu agility a dá se říct, že tomu se dnes věnuji asi nejvíc. Nyní běhám se 3 svými psy, při jejichž výcviku používám metodu pozitivní motivace.

V současné době studuji doktorský studijní program na České zemědělské univerzitě v Praze v oboru Etologie psa a psovitých šelem a pracuji zde na Centru pro výzkum chování psů (CVCHP). V loňském roce tedy k mé šestihlavé smečce westíků přibyly ještě dvě feny německého ovčáka, které v CVCHP připravuji na metodu pachové identifikace (ztotožňování lidských pachů) a věnuji se sportovnímu výcviku. Současně také přednáším pro studenty ČZU předměty jako např. „Etologie psa“; „Využití psa“; „Zájmová kynologie“ apod..

Také pravidelně jezdím přednášet pro Policii ČR a Celní správu přednášky na téma „Základy genetiky psa“. Mimo psích aktivit se velmi zajímám o fotografování zvířat (nejen psů) a snažím se neustále v tomto směru zlepšovat.

Já a úprava psů

S trimováním se seznámila ve svých dvanácti letech, když si pořídila hrubosrstého west highland white teriéra. Několik let se učila od známé chovatelky tohoto plemene a zkoušela vše na svém vlastním psovi. Po několika letech se začala věnovat úpravě west highland white teriérů a postupně se učila upravovat i další hrubosrstá plemena. Zúčastnila se několika seminářů o úpravě psů a neustále získávala nové informace. V letech 2007 – 2009 působila jako lektorka trimování v rekvalifikačním kurzu na úpravu psů. V současné době se věnuje úpravě téměř všech hrubosrstých plemen.